Opisy i artykuły

Co to jest łóżko kontynentalne

Łóżko kontynentalne

 

Łóżko kontynentalne – tapicerowane łóżko na nóżkach, które składa się ze sprężynowego materaca umieszczonego na drewnianej skrzyni wypełnionej sprężynami bonellowymi (tzw. boxspring). W sprzedaży dostępne są łóżka kontynentalne jedno- i dwuosobowe w różnych rozmiarach, ze szczytem górnym – wezgłowiem.

Łóżko kontynentalne jest czasem nazywane łóżkiem hotelowym, albowiem ten system spania można często spotkać w hotelach.

Łóżko kontynentalne składa się z dwóch podstawowych elementów:

  • dolnej skrzyni drewnianej stojącej na nóżkach i wypełnionej sprężynami bonellowymi obłożonymi materiałem izolującym, np. pianką poliuretanową– jest to tzw. właściwy boxspring, czyli w tłumaczeniu dosłownym „skrzynia ze sprężynami” ( box – skrzynia, pudło i spring – sprężyna), której zadaniem jest dźwiganie materaca; ma średnią wysokość około 30 do 35 cm;
  • sprężynowego materaca kieszonkowego umieszczonego na skrzyni ze sprężynami

Zarówno dolna skrzynia, jaki i boki materaca są tapicerowane tym samym rodzajem materiału obiciowego, tworząc jednolitą całość. Oferujemy klientom możliwość wyboru materiału obiciowego w celu kolorystycznego dopasowania łóżka do pozostałych mebli i innych elementów w sypialni.

Dodatkowe elementy konstrukcyjne, w które może zostać wyposażone łóżko kontynentalne obejmują:

  • wezgłowieczyli tapicerowany szczyt górny (przeciętnie ma wysokość około 120 cm i może być równy szerokości łóżka lub nieco szerszy niż podstawa łóżka)
  • tapicerowany szczyt dolny (przeciętnie ma wysokość około 60 cm i może być równy szerokości łóżka lub nieco szerszy, średnio o 10 cm)
  • toper czyli cienki materac wierzchni

Cechą charakterystyczną łóżka kontynentalnego jest to, że powierzchnia do spania znajduje się stosunkowo wysoko nad podłogą (około 60 do 70 cm w zależności od wysokości nóżek i grubości materaca) w porównaniu do innych typów łóżek. Uważa się to za zaletę, gdyż ułatwia zmianę pozycji ciała z leżącej do stojącej i vice versa, szczególnie seniorom i osobą wysokim.

Inne zalety konstrukcji to przede wszystkim: dobre rezonowanie, dopasowywanie do kształtu ciała oraz wentylację materaca (także od spodu).

W sprzedaży posiadamy łóżka kontynentalne jedno- i dwuosobowe, przy czym często łóżko dwuosobowe jest złożone z dwóch łóżek jednoosobowych, które są połączone z wezgłowiem; w takim wypadku łóżka można rozsunąć na boki, aby odkurzyć podłogę pod łóżkami.

Materac

Na skrzyni łóżka kontynentalnego można położyć dowolny rodzaj materaca, jednak w wersji klasycznej umieszcza się materac sprężynowy-kieszonkowy. Materac tego typu jest we wnętrzu wypełniony licznymi metalowymi sprężynami, które są pojedynczo opakowane w torebki (kieszonki) z syntetycznego materiału typu włókniny, są to tzw. sprężyny kieszeniowe. Taka budowa zapewnia dostosowywanie się każdej sprężyny osobno (niezależnie od pozostałych sprężyn) do kształtu ciała oraz umożliwia cyrkulowanie powietrza czyli wentylację i odprowadzanie wilgoci z materaca. Liczba sprężyn w materacu przypadająca na metr kwadratowy decyduje o stopniu dopasowania do kształtu ciała oraz w dużej mierze o jakości i trwałości. Strona wierzchnia materaca jest pokryta obustronnie miękkimi materiałami lub ich kombinacjami, np. lateksem, pianką polieterową, pianką poliuretanową.

Dodatkowo w celu przedłużenia żywotności materaca zaleca się regularne obracanie ze strony lewej na prawą oraz z góry na dół (dotyczy jedynie materaców obustronnych, tzn. przeznaczonych do spania po obu stronach).

Materac wierzchni

Toper lub top materac, czyli cienki materac nawierzchniowy jest umieszczany na wierzchu materaca sprężynowego, szczególnie w przypadku łóżka kontynentalnego dwuosobowego, które składa się z dwóch pojedynczych łóżek połączonych ze sobą za pomocą zawiasów u wezgłowia. Materac wierzchni niweluje szczelinę między łóżkami i poprawia komfort leżenia. Ma przeciętnie 4 do 10 cm grubości i może być wykonany z różnych materiałów lub ich kombinacji, np. lateksu, pianki  visko i  pianki wysoko elastycznej. Możliwa jest także kombinacja z małymi sprężynami kieszonkowymi. Materac wierzchni obleka się w pokrowiec, który można prać w wodzie.

Author


Avatar